lunaak

Moderator
  • Content count

    2,937
  • Joined

  • Last visited

  • Days Won

    209

Everything posted by lunaak

  1. Z tego co wiem to jest jedna z gorszych firm holowniczych
  2. Nie ma sprawdzonych rozwiązań w zakresie odwodnień i melioracji. Należy dokonać analizy terenu i wód gruntowych. Tym zajmują się lokalne firmy.
  3. Ubezpieczenia nie ma?
  4. To bzdury. Na każdy plastik będzie oddziaływać promieniowanie ultrafioletowe. Na jedne szybciej na inne wolniej. Akurat wyroby tamtej firmy należą do jednych z gorszych na rynku. Dyskutujemy nadal czy będziemy się obdarowywać szeptanym spamem?
  5. Na właz taki ogromny wpływ będzie miała ekspozycja na promienie słoneczne. I tutaj jest do rozpatrzenia dualna natura problemu, bo raz że temperatura a dwa: UVA, UVB oraz UVC. Temperatura będzie miała przeważający wpływ gdyż z reguły takie włazy są produkowane z domieszką sadzy jako pigmentu, a to niejako działa jako pochłaniacz promieniowania a za tym idzie wzrost temperatury. To będzie działało na usieciowanie polimeru oraz będzie go osłabiało. Druga sprawa to korozja ze względu na ultrafiolet. Tutaj będzie to miało mniejszy wpływ gdyż ultrafiolet nie penetruje dobrze litych materiałów. Może pojawić się jedynie zmatowienie, utrata połysku. Natomiast z utratą połysku idzie korozja mechaniczna, bo osłabiona powierzchnia będzie narażona na ścieranie, powstawanie porów, wżerów. To z kolei będzie zaproszeniem do penetracji wody, a w zimie to będzie przyspieszało gdyż woda w zagłębieniach będzie się rozszerzała i korozja mechaniczna będzie postępować szybciej. To wszystko jest przedmiotem badań wytrzymałościowych jakie są przeprowadzane przez producenta bądź zewnętrzne ciało udzielające atestu.
  6. W sumie tak. Założyłem, że kiedyś skończy studia i pójdzie do pracy.
  7. Prawidłowe palenie antracytem generuje niewiele substancji szkodliwych. Nie każde palenie nie każdym węglem szkodzi zdrowiu. Większy problem jest z wilgotnym drewnem palonym w milionie kominków w Polsce dla przyjemności.
  8. Wybierz lekarski. Większe możliwości, ale więcej stresu i mniej snu. W aptece wyciągniesz max 5000 netto na stanowisku kierownika, 7k zdarza się rzadko. Obecnie apteka to kiepska perspektywa, ale mniej stresu, więcej snu. Kierownikiem możesz zostać dopiero po 5 latach chyba, że zrobisz specjalizację. Praca w przemyśle jest ciekawsza, ale w PL trudniej ją zdobyć. Lepiej jest po farmacji za granicą. Po biotechnologii najłatwiej o pracę poza Polską. To kierunek w Polsce przereklamowany.
  9. Na pewno nie na Cechowej w Krakowie. Kolega kupił wysyłkowo. Doszły poplamione i wymiętolone. Zero odpowiedzi na reklamację. Naciągnęli go na 200zł
  10. Trochę cieżko cokolwiek powiedzieć gdyż za mało danych odnośnie lokalizacji, planu ukierunkowania apteki. Łatwo można się wkopać w niby dochodową aptekę, ale potem okazuje się, że to wydmuszka. Żądaj zestawień, dowodów, zanim podejmiesz jakąś decyzję.
  11. Szanowni Państwo, którzy jeszcze starają się o rejestrację w Wielkiej Brytanii jako Pharmacy Technician - do Was ta informacja. Dochodzą do mnie sygnały i zapytania o rzekomej obowiązkowej opinii dołączanej do aplikacji składanej do General Pharmaceutical Council, wydawanej przez ugrupowania takie jak ZZTF, GWPAIA czy inne polskie twory zrzeszające techników farmaceutycznych (opcjonalnie). Żadna - powtarzam, ŻADNA organizacja w Polsce nie zrzesza techników obowiązkowo w celu wykonywania zawodu. Technik farmaceutyczny nie posiada dokumentu zwanego "prawo wykonywania zawodu". Żadne opinie jakiejkolwiek organizacji czy to będzie: lokalna izba aptekarska, naczelna rada aptekarska, naczelna izba aptekarska, GIF, WIIF czy jakiekolwiek związki zawodowe - nie są rozpoznawane w toku rejestracji techników farmaceutycznych z Polski przez General Pharmaceutical Council. Dokument wymagany przez General Pharmaceutical Council od techników z Europy kontynentalnej - (Państwa EEA, EOG, EU - Unii Europejskiej, European Economic Area - Europejski Obszar Gospodarczy) to: letter of good standing from registering body. W przypadku Polski - takiej organizacji dla techników nie ma. Tym dokumentem jest dla Państwa wyciąg z Krajowego Rejestru Karnego, który należy skopiować, kopię potwierdzić u notariusza, a następnie kopię przetłumaczyć u tłumacza przysięgłego i dopiero takie tłumaczenie KOPII dołączyć do aplikacji. (Tylko w tej kolejności zagwarantuje się odczytanie każdego słowa polskiego przez stronę brytyjską!) Wszelkie informacje w internecie na stronach związków zawodowych, forach, blogach, kanałach jutubowych czy innych źródłach jakoby polskie związki wydawały obowiązkowe opinie dla celów rejestracji polskich techników farmaceutycznych w brytyjskiej izbie farmaceutycznej (General Pharmaceutical Council) są NIEPRAWDZIWE i niepotrzebnie siejące zamęt oraz przedłużające okres gromadzenia dokumentów przez kandydatów. Jedynym wiążącym źródłem informacji w zakresie rejestracji będzie tylko i wyłącznie przydzielony pracownik GPhC, który poprowadzi kandydata przez cały proces. Są to osoby pomocne i nie należy bać się zadawania pytań. Od tego Ci ludzie są powołani i opłacani ze składek. Jeśli kandydat ma problemy językowe to warto zastanowić się na sensem rejestracji i pracy w UK.
  12. Tak. Ministerstwo wysyła dokument bezpośrednio do GPhC, trzeba im podać adres. GPhC otrzymuje go w jęz. polskim. Niestety nasze urzędy nie posługują się j. angielskim. GPhC odsyła dokument do kandydata, który go tłumaczy przysięgle i ponownie odsyła. Istnieje komórka w Ministerstwie, odpowiedzialna za prowadzenie takich spraw. Proszę do nich napisać maila i oni pokierują. Podałbym konkretne dane, ale to się mogło już zmienić kiedy moi znajomi się rejestrowali dlatego lepiej jest skontaktować się z Miodową ponownie.
  13. Istnieje taka możliwość dzięki luce prawnej. Teoretycznie technik ma prawo pracować w aptece po ukończonym stażu. Jednak równocześnie teoretycznie nadal jest technikiem, ze stosownym wykształceniem. Ministerstwo zdrowia potwierdza to wykształcenie, ale nie fakt pełnego uprawnienia do pracy w aptece. Sytuacja ta pozwoliła wielu osobom uzyskać zaświadczenie ministerialne do przedstawienia przed GPhC, który potem zarejestrował takich kandydatów jako pełnoprawnych Pharmacy Technicians. W związku z tym można powiedzieć, że brak ukończonej dwuletniej praktyki zawodowej w rozumieniu polskiego rozporządzenia, nie jest przeszkodą do rejestracji w brytyjskiej izbie farmaceutycznej.
  14. https://www.nia.org.pl/2018/05/10/informacja-dla-farmaceutow-z-ukrainy-bialorusi-i-rosji/ Proszę się udać do dziekanatu wydziały farmacji AMWro i tam zapytać jak oni nostryfikują dyplom. Niestety szczegółów nie znam, natomiast NIA daje wyraźną wskazówkę, że takie pytania najlepiej kierować do jednostek prowadzących a tymi są wydziały farmaceutyczne w Polsce. Powodzenia.
  15. Nowi na rynku mogą liczyć na stawki powyżej 30000GBP rocznie. W zależności gdzie jest apteka, w jakim rejonie, stawki są wyższe, bo zwyczajnie nie ma komu przyjść do pracy.
  16. Dla farmaceuty szeregowego, bez MUR-ów, szczepień, rzucania palenia, pigułki po, ordynacji pomocniczej? Czy z jakimiś dodatkowymi uprawnieniami?
  17. Gdzie te studia były i w jakim trybie?
  18. To jest bardzo dużo roboty z tym. Wpisz parę linków tutaj to jeśli te wątki się nie ciągną w nieskończoność to skopiuję.
  19. Można napisać maila do nich. Póki co wszystkie maile ignorują. Ja tu tylko sprzątam.
  20. Nie ma możliwości otrzymania dostępu do treści zarezerwowanych dla grup gdyż nie ma kto nadawać uprawnień. Administrator forum się zmienił i od tego momentu nie ma z nimi kontaktu.
  21. Farmaceuci z krajów Unii Europejskiej mają prawo do pracy w każdym z tych krajów, a ich dyplomy są równoważne. Nie dochodzi do procesu nostryfikacji tylko uznawania uprawnień. Należy skierować się do swojej rodzimej izby farmaceutycznej i tam wnioskować o rozpoczęcie procesu za pomocą pobrania odpowiednich zaświadczeń, które następnie będzie trzeba przetłumaczyć i przedstawić w lokalnym oddziale izby aptekarskiej w Polsce. Tutaj uwaga o stażu. Przykładowo z Polski na zewnątrz izby wydają zaświadczenia dopiero po jakimś okresie przepracowania, bodajże 3 lata. Może to być stosowane również w innych krajach. Należy szukać informacji w swojej izbie. Z ciekawości - o którym kraju mówimy?
  22. W Szkocji, Irlandii Płn., Walii, Wyspie Man. W Republice Irlandii nie trzeba mieć rejestracji w izbie. Jeśli pod uzupełnianiem studiów rozumiemy w jakimś stopniu uproszczone studia magisterskie z farmacji to nie, nie jest to możliwe w żadnym z tych krajów.
  23. Po rejestracji otrzymuje się oficjalny list z powitaniem oraz nadanym numerem PWZ. Ten list może być dowodem rejestracji ale dana osoba widnieje również w publicznym rejestrze, do którego każdy ma dostęp ze strony GPhC. GPhC nie wydaje zezwoleń na pracę. Zezwolenie na pracę to zupełnie inna kwestia. Natomiast rejestracja upoważnia do posługiwania się tytułem oraz pracy na odpowiednim stanowisku. GPhC wydaje również zaświadczenia do pracy w innych krajach. Występuje się z takim wnioskiem indywidualnie. Należy dopytać czy to zaświadczenie jest ważne tylko w czasie gdy osoba utrzymuje rejestrację w GPhC gdyż jest ona odnawialna i obarczona szeregiem warunków do spełnienia.