Pytanie o studia
4 4

7 posts in this topic

Hej,

Na początek się przedstawię. Jestem w klasie II liceum na profilu biol-chem z rozszerzoną matematyką. Za rok będę zdawać maturę. Chciałbym studiować kierunek związany z chemią/farmacją. Jestem bardziej samotnikiem, interesuje się chemią i chciałbym pracować w laboratorium.

Teraz przejdę do pytania:

Czy warto studiować farmację ?
Jakie są wasze opinie o tym kierunku ?
Jakie są perspektywy po tych studiach ?


Czytałem dużo opinii o tym kierunku na na Internecie i szczerze jestem kompletnie załamany. Ludzie piszą o farmacji, że to ciężkie i trudne studia, a potem są bardzo kiepskie zarobki i problemy z zatrudnieniem oraz jest się praktycznie ciężko pracującym niewolnikiem (praca w aptece). Rodzina ogólnie mówi mi, że mógłbym studiować farmację, bo po niej mogę pracować w firmie farmaceutycznej lub na uczelni. Jednak jestem realistą i wiem, że nie jest tak łatwo z pracą w tych firmami lub na uczelni. Aczkolwiek również to opcje rozważałem. 90% absolwentów farmacji kończy w aptece. Boję się, że po studiach mogę mieć problemy z zatrudnieniem lub kiepskimi zarobkami (w sensie nie chodzi mi o zarabianie milionów, tylko o pensję, która zapewni mi godne życie przez miesiąc) . O chemii (nie farmacji ) opinie są różne. Jedni mówią że jest dobra praca, drudzy mówią, że nie.

Jeśli nie farmacja , to jaki kierunek związany z chemią polecacie ?
Dodam, że chciałbym studiować na UJ.
P.S
Jeśli kogoś w tym wpisie uraziłem to naprawdę przepraszam, bo czytam opinie o pracy farmaceuty i nie wiem co tym myśleć. Może mi opowiecie o tym ?

Często mam myśli czy rzucić swoje zainteresowanie chemią i iść na medycynę. Wiem że praca lekarza jest bardzo dobrze płatna (ponad 4000 zł jeśli ma się doświadczenie lub prywatny gabinet) i ma duży prestiż w społeczeństwie. Jednak wiem również, że jest to bardzo ciężka praca (system służby zdrowia, pacjenci, odpowiedzialność za życie ludzie, duży stres), ale potem zarobki są bardzo dobre. Sam nie wiem co wybrać
:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Studia bardzo ciężkie i nudne. Uczą wręcz absurdalną ilość bzdur. Może się zdarzyć, że przez cały rok akademicki nie wyjdziesz na żadną imprezę, a permanentne niewyspanie masz jak w kieszeni.

Zarobki w aptece sięgają ponad 7k netto dla kierownika. Lekarz na etacie zarobki spokojnie takie pieniądze, a zarobki kontraktowych idą w naście tysięcy.

Jeśli myślisz, że studia będą lżejsze niż lekarski/stomatologia, to się mylisz, możliwe że będą nawet trudniejsze. 

Możliwości pracy poza apteką są, ale nie mniejsze niż dla lekarza bez specjalizacji, a w razie czego zawsze można zostać chociaż rodzinnym.

Jeśli nie chcesz pracować w aptece, a interesuje cię praca bardziej laboratoryjna, to lepszym wyborem będzie chociażby biotechnologia. Nowoczesny wydział i ciekawe studia, mała ilość nauki.

Moim zdaniem lepszym wyborem będzie lekarski lub kierunki typu biotechnologia. Zamulanie na farmacji 6 godzin w rozpadającym się laboratorium po 3 godzinach snu wcale nie jest fajną zabawą.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Farmacja, mogłem po czasie przenieść się na lekarski, ale tego nie zrobiłem i żałuje, bo teraz muszę kombinować, żeby mieć życie na dobrym poziomie, a wtedy wystarczyłby tylko skończyć specjalizacje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wybierz lekarski. Większe możliwości, ale więcej stresu i mniej snu. W aptece wyciągniesz max 5000 netto na stanowisku kierownika, 7k zdarza się rzadko. Obecnie apteka to kiepska perspektywa, ale mniej stresu, więcej snu. Kierownikiem możesz zostać dopiero po 5 latach chyba, że zrobisz specjalizację. Praca w przemyśle jest ciekawsza, ale w PL trudniej ją zdobyć.

Lepiej jest po farmacji za granicą. 

Po biotechnologii najłatwiej o pracę poza Polską. To kierunek w Polsce przereklamowany. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

W aptekach nie ma, aż tak niskich stawek, ale mimo wszystko nawet z pensją 7-8k netto jako kierownik apteka byłaby kiepską perspektywą.

1 godzinę temu, lunaak napisał:

Wybierz lekarski. Większe możliwości, ale więcej stresu i mniej snu.

Może w pracy, bo nie na studiach.

Share this post


Link to post
Share on other sites
19 godzin temu, PiotrIR napisał:

 Może w pracy, bo nie na studiach.

W sumie tak. Założyłem, że kiedyś skończy studia i pójdzie do pracy. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
4 4