co może osłabić plastik?
2 2

4 posts in this topic

Osłabić, ale nie rozłożyć - chodzi o zmniejszenie wytrzymałości na ciężar.

Otóż standardowo plastikowy właz kanalizacyjny przyjmuje obciążenie wielkości 2 ton. Teraz jakie czynniki mogą wpłynąć na pogorszenie tego parametru?

Mi do głowy przychodzą tylko uszkodzenia mechaniczne. Może jeszcze opady, skrajne temperatury, może promieniowanie UV. Ale wcale nie muszę mieć racji - liczę, że w razie czego mnie naprostujecie i uzupełnicie tę listę pomysłów!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na właz taki ogromny wpływ będzie miała ekspozycja na promienie słoneczne. I tutaj jest do rozpatrzenia dualna natura problemu, bo raz że temperatura a dwa: UVA, UVB oraz UVC.

Temperatura będzie miała przeważający wpływ gdyż z reguły takie włazy są produkowane z domieszką sadzy jako pigmentu, a to niejako działa jako pochłaniacz promieniowania a za tym idzie wzrost temperatury. To będzie działało na usieciowanie polimeru oraz będzie go osłabiało.

Druga sprawa to korozja ze względu na ultrafiolet. Tutaj będzie to miało mniejszy wpływ gdyż ultrafiolet nie penetruje dobrze litych materiałów. Może pojawić się jedynie zmatowienie, utrata połysku. 

Natomiast z utratą połysku idzie korozja mechaniczna, bo osłabiona powierzchnia będzie narażona na ścieranie, powstawanie porów, wżerów. To z kolei będzie zaproszeniem do penetracji wody, a w zimie to będzie przyspieszało gdyż woda w zagłębieniach będzie się rozszerzała i korozja mechaniczna będzie postępować szybciej.

To wszystko jest przedmiotem badań wytrzymałościowych jakie są przeprowadzane przez producenta bądź zewnętrzne ciało udzielające atestu. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

A podobno promienie słoneczne, promieniowanie UV nie ma już żadnego wpływu na tworzywa z plastiku. A przynajmniej na niektóre z nich - wspomina się o tym na WYCIETY LINK REKLAMOWY i na przykład w kontekście mebli ogrodowych.

Edited by lunaak
Usunięty spam

Share this post


Link to post
Share on other sites

To bzdury. Na każdy plastik będzie oddziaływać promieniowanie ultrafioletowe. Na jedne szybciej na inne wolniej.

Akurat wyroby tamtej firmy należą do jednych z gorszych na rynku.

Dyskutujemy nadal czy będziemy się obdarowywać szeptanym spamem? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
2 2